Tartalom
A Mesterséges Intelligencia (MI) területén az utóbbi évben elért rohamos fejlődés szerintem egyaránt lenyűgöző és félelmetes, de mindenképpen radikális változást fog hozni nekünk. Sokan az internet forradalmi technológiájához hasonlítják, és nem véletlenül. Én tavaly óta foglalkozom szinte minden nap ezzel a témával, és most végre rászántam magam, hogy egy blogbejegyzés formájában kiselőadást tartsak ebből, mert úgy gondolom, hogy egy hihetetlenül hasznos technológiáról van szó, amennyiben tudjuk, hogy mire érdemes használni, és fontosnak tartottam áttekintést adni erről azoknak, akiknek ez a terület még teljesen idegen, de szívesen megismerkednének vele.
Megjegyzés: csatoljuk be az öveket, mert ez nagyon meredek lesz 🙂
Midjourney – képgenerálás mesterfokon
Az MI, avagy Mesterséges Intelligencia technológiák fejlődésének érzékeltetését egy figyelemre méltó generáló technológiával kezdeném, ez pedig a Midjourney (ejtsd: middzsörní ) nevű rendszer, amely a képgenerálás terén ért el lenyűgöző fejlődést.
A képgenerálást úgy kell érteni, hogy egy megadott szöveg alapján, amely leírja, milyen képet szeretnénk látni, a generátor visszaadja nekünk a képet.
A Midjourney képgeneráló evolúcióját talán azzal a képsorozattal tudom a legjobban érzékeltetni, ahol a generáló alkalmazás különböző verziói kerülnek összehasonlításra, a 2022 márciusi első verziótól kezdve (a képgeneráló egy macska képének a generálásával lett megbízva):
Láthatóan az első, inkább próbálkozás-szerű és pszichedelikus verzió és a 4-es verzió közt csupán pár hónap leforgása alatt hihetetlenül nagy ugrás történt a fotórealisztikus képgenerálás terén, és a mostani, 5-ös verzió is hasonlóan élethű képet képes generálni:
És nem, nem csak macskás képet:
Igen, ez mind generált kép. Egyik sem igazi.
Sőt, nem csak fotórealisztikus képet, hanem bármilyen stílusban bármit lehet “készíteni”, a határ a csillagos ég. Akár egy meglévő képet vagy festményt is lehet utólag átformálni, vagy akár megkérni a mesterséges intelligenciát, hogy mutassa meg a kiegészített, kibővített változatukat:
Szerintem ezekből a példákból látható, mennyire hatalmas potenciált hordoz magában ez a technológia is. Természetesen más képgenerálók is megjelentek hasonló képességekkel, mint a DALL-E, vagy a Stable Diffusion – ez utóbbival generáltam a blog címsorában szereplő banner-képet is.
ElevenLabs – hangszintézis
Egy másik technológiát gyorsan megemlítve, hogy a hang se maradjon ki a repertoárunkból, az ElevenLabs nevű cég a beszéd-szintézis terén ért el bámulatos sikereket az utóbbi időben.
A weboldalukon is elérhető próbaverziós szöveg alapú beszédgenerálást mindenki kipróbálhatja, és bár jelenleg csak 8 nyelven képes szöveg alapján élethű beszédhang generálására, folyamatosan bővítik a támogatott nyelvek listáját.
Az alábbiakban linkelek egy demó videót, amiben ugyanazt a szöveget spanyolul, angolul, németül, lengyelül, és végül franciául is meghallgathatjuk – mindegyik generált hang, tehát nem igazi felolvasásról van szó, hanem gép által generált, mesterséges beszédszintézisről.
Ami pedig még ennél is elképesztőbb, hogy bár ez a része a szolgáltatásnak már fizetős, de egy hangmintát feltöltve más emberek, vagy akár a saját hangunkat is szintetizálhatjuk a segítségével, és utána bármilyen szöveget a saját hangunkon hallunk majd vissza!
Az előzőekben említett technológiákkal azt akartam érzékeltetni, hogy az utóbbi évben ugrásszerűen megnőtt a mesterséges intelligencia segítségével generálható tartalmak minősége, és kis fantáziával el tudjuk képzelni, hogy ezek alkalmazása mennyire el fog terjedni a közeljövőben – illetve mennyire meg fogja változtatni az általunk ismert kultúrát, vagy akár társadalmat.
De térjünk rá a fő attrakcióra, a ChatGPT-re – amivel ezekről a dolgokról is el tudunk majd diskurálni.????
A szövegelő – avagy a GPT modellek
Sok helyen hallani a GPT (angolul ejtsd: dzsípítí) vagy ChatGPT (csetdzsípítí) kifejezést, és nem véletlenül.
A GPT egy úgy nevezett “nagy nyelvi modell”, amelyet az OpenAI nevű cég fejlesztett ki. A modell 3-as verziója, a GPT-3 2022 Novemberében lett publikusan elérhető a nagyközönség számára, és a mai ismert mesterséges intelligencia egyik csúcsát jelenti, mert képes bonyolult, emberien hangzó szöveg generálására és a természetes nyelv feldolgozására.
A GPT-4 pedig a GPT-3 továbbfejlesztése, amely még hatékonyabb és pontosabb szöveggenerálást tesz lehetővé, és egyre inkább a valóságos beszédhez hasonló kommunikációra képes. Jelenleg (2023 májusa végén) a 4-es verzió egyelőre csak fizetős formában elérhető, de az ingyenesen hozzáférhető 3.5-ös verzió is hihetetlenül hasznos eszköz lesz az eszköztárunkban.
Mire jó ez nekem?
A ChatGPT használata egyfajta “élő” és interaktív információforrást jelent. Olyan, mint egy Google keresés, de sokkal könnyebb használni. Nem kell böngészni a találatok között és megpróbálni megtalálni a legmegfelelőbb információt, ehelyett közvetlenül megadhatjuk a kérdéseinket vagy problémáinkat egy chat ablakban, és a ChatGPT valós időben válaszol.
A ChatGPT másik fontos előnye, hogy megtartja a szövegkontextust. Ez azt jelenti, hogy ha további kérdéseink vannak vagy finomítani szeretnénk a keresést, könnyedén folytathatjuk a beszélgetést a már megadott információkkal. Nem kell újra és újra megismételni vagy átfogalmazva feltenni a kérdéseinket, egyszerűen folytathatjuk a beszélgetést.
A ChatGPT tehát könnyebbé teszi az információ megszerzését és a kérdések megválaszolását. Gyors és hatékony válaszokat nyújt a felmerülő kérdésekre, illetve lehetőséget ad az információ mélyebb feldolgozására és további kutatásra is.
Oké, de hogy néz ki ez a gyakorlatban?
Talán nehéz elhinni, de kb úgy, hogy ennek a blogbejegyzésnek a háromnegyede is a ChatGPT által van generálva.????
De mutatom, mennyire egyszerű a dolog:
Megj.: A háttérben szóló Jurassic Park zene még egészen kellemes aláfestést is nyújt a videóhoz. ????
És igen, az első ami szembetűnik, hogy magyarul írtam és magyarul válaszolt, szóval nincs korlátozva a használata az angol nyelvre – bár a magyar nyelvtan nehézségei, illetve valószínűleg a modell betanításához használt magyar források kisebb mérete miatt nyilván nagyobb számmal előfordulhatnak nyelvhelyességi hibák a generált szövegben.
Impresszív?
Szerintem is.
Hogy érhetem el a ChatGPT-t?
Ez a technológia átlagfelhasználóként is ingyenesen elérhető számunkra, csak az alábbi lépésekre van szükség:
- Látogass el a ChatGPT weboldalára: chat.openai.com.
- Keresd meg a “Sign Up” (Regisztráció) gombot a weboldalon és kattints rá.
- Válaszd a “Continue with Google” (Folytatás Google-fiókkal) lehetőséget.
- Jelentkezz be a Google-felhasználóddal a hozzáféréshez.
Miután bejelentkeztél, elkezdheted használni a ChatGPT-t a weboldalon. Ha netán idővel a rendszer kijelentkeztetne, innentől a jövőben elég majd belépnünk a Google felhasználónkkal, ahogy máshol is szoktuk.
A ChatGPT weboldal funkciói
New Chat gomb: A képernyő bal oldalán található egy gomb az Új csevegéshez, amelyre bármikor kattinthatsz, hogy új beszélgetést kezdj. Ez hasznos, mert a ChatGPT az egyes beszélgetéseken belül emlékszik arra, hogy miről beszéltetek korábban a beszélgetés során, és aszerint válaszol. Egy új csevegés indítása tiszta lapot teremt az új beszélgetéshez “előítéletek” nélkül.
Csevegési előzmények: Az oldal bal oldalsávjában megtalálod az összes korábbi beszélgetésed, amelyekhez hozzáférhetsz, ha szükség van rájuk. Csak rá kell kattintani a kívánt előzményre, és betöltődik a korábbi beszélgetés, amelyet így folytatni is lehet. A beszélgetéseket a ChatGPT automatikusan elnevezi, de ezeket átírhatod kézzel is a megfelelő ikonra kattintással, illetve a törlés ikonra kattintva akár törölhetsz is egy beszélgetést.
Másolás, Tetszik, Nem tetszik ikonok: Minden alkalommal, amikor a ChatGPT válaszol, másolhatod a szöveget a vágólapra, hogy máshol könnyedén beilleszthesd, és visszajelzést is adhatsz arról a cégnek, hogy a válasz pontos volt-e vagy sem.
Regenerate Response gomb: Ha nem kaptál kielégítő választ a csevegésben, rákattinthatsz az Újragenerálás gombra, hogy kérj egy új választ a ChatGPT-től, és ilyenkor elölről kezdődik az utolsó kérdésedre adott válaszod generálása.
Continue Response gomb: Előfordul, hogy a szöveg generálása egyszer csak abbamarad. Ilyenkor legtöbbször megjelenik egy ilyen gomb, melyre kattintva a félbehagyott szöveg generálását lehet folytatni. Ha nem jelenne meg, szimplán küldd el neki a “folytasd” szót és a ChatGPT tovább fogja folytatni a választ.
Hogyan működik a ChatGPT?
Képzeld el, hogy valaki hatalmas tudással rendelkezik, mert borzasztóan sok információt összeszedett az internetről, könyvekből és egyéb forrásokból. Mint egy szuperintelligens könyvtáros. Kérdezel tőle valamit, ő a háttérben visszamegy a könyveihez és egyéb információforrásaihoz, és megpróbálja neked a rendelkezésre álló adatok alapján a legjobb szöveges választ összeollózni.
Persze, hozzáteszem, hogy kicsit infantilis, olykor túlbuzgó és néha felüti a fejét nála az Alzheimer-kór is. ????
De megpróbálom ezt másképp is elmagyarázni.
Gyakorlati példaként nézzük meg a következő mondatkezdeményt:
“Jobb ma egy veréb,”
Ha valaki megkérne rá, hogy folytassuk, akkor rögtön tudjuk, hogy a
” mint holnap egy túzok”
a folytatás, hiszen annak idején az iskolában mindenkinek beleverték a fejébe ezt a közmondást. Nos, a ChatGPT is nagyon hasonlóan működik, de itt pontosítanék: technikailag a szövegkontextus, avagy a kérdésed és az eddig adott válasza alapján szavanként próbálja meg generálni neked a legodaillőbb folytatást a tudásbázisából.
És ez az, ami bár részletkérdésnek tűnik, de fontos mindig szem előtt tartani.
Hátrányok, avagy mire figyeljünk
Most, hogy megtudtad, hogyan férhetsz hozzá ehhez a technológiához, és hogy körülbelül hogyan működik, először beszéljünk kicsit a hátrányairól (és ezeken próbáljunk meg elgondolkodni, mert fontosak):
Nem gondolkodik: Az egyik legfontosabb dolog az előzőek alapján ténylegesen megértenünk, hogy a ChatGPT nem rendelkezik valós gondolkodási képességgel – avagy nem az a mesterséges intelligencia, amit a filmekben vagy Asimov könyvekben láttunk. Csupán a korábbi “tanulás” során látott minták és információk alapján szavanként válaszokat generál a legjobban hangzó módon; NEM rendelkezik tudattal, érzelmekkel, vagy akár logikával – akármennyire meggyőző is a szövege.
Számolási problémák: A ChatGPT nem rendelkezik pontos számítási képességekkel! Bár alapvetően tud számolni és számításokat levezetni, de vigyázzunk, mikor olyasmit kérdezünk tőle, amihez valamilyen logikát kéne használni, mert néha egyszerűnek tűnő matematikai számítások elvégzésére sem alkalmas:
Hallucinálások: Szintén abból adódóan, hogy ez a technológia csupán szöveget generál, de nem gondolkodik, néha előfordul, hogy olyan tartalmakat generál, amelyek nem felelnek meg a valóságnak vagy a helyes információnak. Tekintheted úgy is, hogy azt mondja, amit hallani akarsz. Ezt hívjuk úgy, hogy a modell “hallucinál”. Fontos, hogy a gép által adott válaszok igazságtartalmát valamilyen módon ellenőrizni tudjuk (internetes keresés), illetve ez esetben hasznos, ha meglévő tudásunk van a témával kapcsolatban, így hamarabb ki tudjuk szúrni a valótlan állításokat.
Publikusság: A ChatGPT azért elérhető ingyenes módon mindenki számára, mert minden, amit beírunk neki, azután használva lesz arra, hogy a chatbot-ot tanítsák és fejlesszék, így nyilván munkahelyi vagy privát információkat ne osszunk meg vele, mert ez mind bele fog kerülni a tudásbázisába (bár valószínűleg valamilyen letisztázott állapotban, de ezt nem tudhatjuk).
Felejtés: Minden egyes újonnan nyitott beszélgetés körülbelül 3-4000 szónyi “memóriával” rendelkezik, vagyis a ChatGPT egy beszélgetésen belül ennyire “emlékszik” az egész szövegkörnyezetből. Ne lepődjünk meg, ha hosszasabb beszélgetések során egyszer csak Alzheimer-kórja lesz, és szelektíven elfelejt régebbi instrukciókat vagy részleteket abból, amit mondtunk neki, vagy akár amit ő mondott.
A források hiánya és a naprakészség: És végül egy utolsó, igen nagy hiányosság, hogy a ChatGPT nem képes hivatkozni az információforrásaira, illetve nincs rákötve az internetre sem, és csak a korábban betanított szövegek alapján generál nekünk információt, ami jelenleg 2021 végéig bezárólag tartalmaz adatokat. Mivel a modellnek nincs közvetlen hozzáférése az aktuális vagy naprakész információkhoz, ez korlátozhatja a generált tartalom pontosságát, illetve szintén emiatt szükségessé teszi az információ ellenőrzését.
Megj.: Még ha azt is kérnénk tőle, hogy adjon meg nekünk forrásokat, akkor is ellenőrizzük, hogy azok a források léteznek-e, mert ahogy mondtam, hallucinál! Emlékezzünk, hogy nincs hozzácsatlakoztatva az internethez, még ha linket is adna egyes forrásokhoz, azok nagy valószínűséggel nem léteznek, és hallucinációk:
Egyik forrásként megjelölt könyv sem létezik a fenti válaszból, és a linkek sem működnek
A fentiekből talán látszik, hogy bár izgalmas, de körülményes csodafegyver ez, és hogy mindenképpen körültekintően érdemes használnunk.
Ha pedig használatról van szó, akkor említek pár példát arra, hogy mire használhatjuk.
Felhasználási ötletek
Megmondom őszintén, nekem a legnagyobb problémám azzal szokott lenni, hogy azon gondolkodom, egy ilyen technológiát hogyan lehet a legjobban, a leghatékonyabban hasznosítani, és szerintem ezen mindenkinek érdemes kicsit komolyabban elgondolkodnia, bár tudom, elsőre talán kicsit ismeretlen és bizonytalan lehet ez az egész.
Lényegében itt is azt kell mondjam, hogy amennyiben a fent felsorolt hátrányokat szem előtt tartjuk és nem hiszünk el mindent vakon, úgy potenciálisan kis tapasztalat után mindenre lehet használni ezt a technológiát.
Az alábbiakban közlök pár ötletet gondolatindítónak.
Sztori-generálás
Szülőknek, vagy akár unaloműzőként ajánlott, de én viccből egy egészen hosszú folytatásos esti mesét generáltattam vele a “zsírpatkányról” és a vaddisznóról. Ami meglepő, hogy a ChatGPT elég furfangos sztorit generált, és automatikusan adott tanulságot is a történethez. Érdemes eljátszani azzal, hogy mivel ez egy folyamatos beszélgetés, nyugodtan mondhatjuk, hogy ugyanazt a történetet most pl. ne egy vaddisznóval, hanem egy oroszlánnal írja újra, vagy írjon viccesebben, ironikusabban, cseréljen meg részeket, tegyen bele fordulatot, stb. Körülbelül tényleg csak a képzelet szab határt annak, milyen választ kérünk.
Ötletelés
Hasonlóképpen használhatjuk a ChatGPT-t ötletelésre is, ha megmondjuk neki, mivel kapcsolatban legyen a beszélgetőpartnerünk. Kérhetjük, hogy tegyen fel gondolatébresztő kérdéseket egy témával kapcsolatban, fejtsen ki egy gondolatmenetet, vagy éppen játssza az ördög ügyvédjét és az előző gondolatmenet ellenkezőjéről értekezzen és érveljen. Ütköztethetünk hipotéziseket, elcseveghetünk a történelemről vagy irodalomról, földrajzról, vagy egy új fafaragási, varrási, rajzolási ötletről – amiről éppen kedvünk tartja:
Fogalmazás
Senki nem szeret hosszasan e-mailt vagy egyéb szöveget írni, főleg ha muszáj, de persze ha megmondjuk, mire van szükségünk, a ChatGPT boldogan megteszi ezt is helyettünk. Példának itt egy e-mail három különböző verziója – ez is mutatja, hogy a céltól függően érdemes kérni variációkat egy témára.
Nyilván az utolsó példa viccesebbre sikerült, de viccet félretéve, akár abba is gondoljunk bele, hogy nyugodtan beilleszthetünk egy már meglévő szöveget is, és megkérhetjük a generátort, hogy fogalmazza át ilyen-olyan módon. Vagy, akár írjon választ a szövegre a kívánt tartalommal.
Problémamegoldás
Lényegében ugyanúgy, ahogy a Google keresőt is használjuk egy-egy probléma megoldásához, használhatjuk a ChatGPT-t is. Akár technikai problémánk akad, akár egyéb kérdéseink merülnek fel, a ChatGPT segítségével könnyedén találhatunk válaszokat és útmutatást. A különbség az, hogy míg a Google keresőben böngészni kell a találatok között, addig a ChatGPT közvetlenül ad válaszokat.
Legközelebb, ha megoldást keresel egy problémára, pl. nincs otthon keményítő és szükséged van alternatív megoldásra főzésnél, nem tudod, mivel lenne biztonságos tisztítani az akril kádat, vagy technikai gondod akad a gépeddel vagy mobiloddal, próbáld ki és kérdezd meg a ChatGPT-t. ????
Programozás
Nem túl meglepő módon, de a ChatGPT mindenféle programozási kérdésre is tud válaszolni programnyelvtől függetlenül. Hatalmas előnye viszont, hogy nem csak kódot generál, de el is magyarázza kellően részletesen vagy akár faék egyszerűen, mi mit jelent a kódon belül. Emiatt kifejezetten jó tanulásra is, amit a következő pontban fedünk le.
Tanulás
Akár valamelyik programnyelvben akarunk elmélyedni, akár külföldi nyelven akarunk gyakorolni, vagy bármi mást szeretnénk megtanulni, használhatjuk a ChatGPT szövegértő- és generáló képességét, hogy tudásunkat fejlesszük.
Fordítás
A ChatGPT kiváló nyelvérzékének köszönhetően rendkívül hatékonyan végezheti el a szövegfordítási feladatokat is. Legyen szó bármilyen fordítási feladatról, a ChatGPT képes értelmezni a mondatokat, megfelelően érzékelni a kifejezéseket és hűen átadni a tartalmat a másik nyelvre.
Terápia
A ChatGPT használata terápiás célra egy érdekes lehetőség, de persze nyilván nem helyettesíti a személyes vagy hivatásos terápiás kapcsolatot. A ChatGPT képes támogató és megértő környezetet biztosítani a felhasználók számára, ahol megoszthatják gondolataikat, érzéseiket és tapasztalataikat. A rendszer reagál a beírt szövegre, és képes útmutatást, megnyugvást vagy érzelmi támogatást nyújtani. Ez a fajta interakció lehetőséget adhat a reflektálásra, a problémák megbeszélésére, és segíthet a felhasználóknak a saját érzelmeik és tapasztalataik jobb megértésében.
Fontos tudni, hogy az emberi pszichológus vagy terapeuta felkészültebb és személyre szabottabb segítséget tud nyújtani az egyéni szükségletek alapján. A ChatGPT használata viszont első lépésként lehetőséget adhat az önismeret és a reflektálás folyamatának megkezdésére.
Utazási segéd
Ha utazást tervezel, a ChatGPT segíthet az úti cél kiválasztásában, vagy akár a látványosságok, utazással kapcsolatos információk, tippek megosztásával, sőt, a szállás kiválasztásában is. A chatbot válaszolhat kérdésekre a helyekről, és javasolhat programokat és tevékenységeket.
Életvezetési és egészségügyi tanácsok
A ChatGPT segítségével számos életvezetési és egészségügyi tanácshoz juthatsz, amelyek hozzásegíthetnek az egészségesebb, jobb élethez. A ChatGPT képes megosztani táplálkozási tanácsokat, egészséges recepteket, edzésprogramokat és stresszkezelési technikákat, továbbá segíthet megválaszolni egészségügyi kérdéseidet, információt adni betegségekről, tünetekről és az egészségmegőrzésről. Ha szeretnél motivációt, inspirációt vagy életvezetési tippeket, a ChatGPT válaszai és javaslatai hasznosak lehetnek a mindennapi életben való fejlődésre. Itt is fontos azonban megjegyezni, hogy a ChatGPT nem helyettesíti a szakemberek tanácsait és konzultációit, ezért mindig érdemes egy szakértőhöz fordulni komolyabb egészségügyi kérdések esetén.
Ez csak pár olyan dolog, amire a ChatGPT-t használva a mindennapok produktivitása az egekbe szökellhet.
Tippek és trükkök
Végezetül álljon itt pár tipp, ami segíthet abban, hogy a legjobban kihasználjuk a ChatGPT adottságait:
Rendszerezés
Én a beszélgetések témáját szeretem külön szálakon vezetni, amennyiben lehetséges, és mindig visszatérek hozzájuk, ha plusz információra van szükségem a témával kapcsolatban, vagy tovább folytatnám az információ-keresést. Tehát a külön témákat külön beszélgetésekben vezetem, hogy ne kelljen kontextust váltani, és ezeket adott esetben megfelelően el is nevezem:
Így biztos, hogy az egyes szerepkörök, amiket kiosztok a ChatGPT-nek, nem fognak keveredni, és a tartalom is egyértelműen kategorizálva lesz.
Színház az egész világ
Ha már említettem, egy nagyon jó trükk, hogy a ChatGPT-nek szerepkört adunk, hogy még jobban belehelyezkedjen egy szakértő helyébe és még specifikusabb válaszokat tudjon adni az adott témával kapcsolatban. Pl. “Szerep-játszunk és te egy híres olasz mesterszakács vagy, aki segít nekem elkészíteni a világ legfinomabb olasz spagettijét.”
Céltudatosság
A szerepkör után a második legfontosabb tudatni a bottal, hogy mit is várunk el tőle. Pl. “A célod az, hogy legjobb tudásod szerint segíts nekem a szövegírással kapcsolatos feladataimban. Ha szükséges, fogalmazd át a szövegem részeit vagy egészét, korrektúrázd, és kritizáld.“. Ha példákat is adunk arra, hogy milyen feladat esetén milyen eredményt várunk el, az a lehető legjobb.
Stílus
Amikor már egy ideje használjuk a ChatGPT-t, érezni fogjuk, hogy van egy sajátos stílusa, amiben válaszol, és ez egy idő után túl monotonnak, gépiesnek tűnhet. Szerencsére a válaszadási stílus sem kötött, és ebben is adhatunk instrukciót a generátornak, ahogy egy fenti példával már talán sikerült ezt érzékeltetnem. Mondhatjuk neki, hogy fogalmazzon át bizonyos részeket, fogalmazzon egyszerűbben, írjon úgy, mint Stephen King, vagy J.K. Rowling, sőt, akár szedje versbe a válaszát. Nyilván ez utóbbi tudása az angolban igazán érdekes, de általában magyarul sem olyan rossz az eredmény.
Cavinton
Mikor egy beszélgetés keretein belül a ChatGPT elkezd elfelejteni dolgokat, vagy a megadott szerepkörtől eltér, nyugodtan meg lehet mondani neki, hogy ne térjen el a tárgytól. Pl. “Emlékezz, hogy te most egy olasz mesterszakácsot alakítasz, és éppen ott tartottunk, hogy a finomra vágott hagymát felhevítjük a serpenyőben“.
Madártávlat
Ha komolyabb feladatot szeretnénk adni a ChatGPT-nek, amit hosszabb idő lesz kifejtenie, emlékezzünk, hogy ő viszont nem fog emlékezni egy idő után, szóval pl. egy egész regényt nehezen fogunk tudni kicsikarni belőle. Erre az a megoldás, hogy a problémát az elejétől körbeírjuk, és megkérjük a generátort, hogy előbb készítsen egy tervet nekünk. Ez pl. nyelvtanulás esetén egy konkrét, mondjuk 30 napos ütemtervet is jelenthet, amiben a chatbot először körvonalazza az egész tanulási tervet naponként, majd mi egyenként belekérdezünk az egyes napok napirendjébe.
Összegzés
Hát íme.
Itt tart most a tudomány és technológia, avagy “most vagyunk a mostban”, hogy a régi klasszikus Űrgolyhók c. filmből idézzek.
Garantálom, hogy az elkövetkező 5-10 évet ezek a fejlesztések alapvetően fogják megváltoztatni talán az összes iparágat érintve.
Üdv a jövőben, és sok sikert az újdonsült beszélgetőtárs használatához.
Ha pedig bármi kérdésed van – miért nem kérdezed meg a ChatGPT-t? ????
1 thought on ““MI” a helyzet? – avagy bevezetés a Mesterséges Intelligencia és a ChatGPT világába”